Skip to content

Tisková zpráva projektu Praguewatch.cz

16.9.2010

16. září 2010 bude slavnostně spuštěna internetová mapa pražských kauz http://www.praguewatch.cz, v kavárně kina OKO (Františka Křížka 15, Praha 7) od 19:00.

Praguewatch.cz je průvodcem po pražských kauzách, sporných případech městského plánování, ohrožených kulturních prostorech, parcích či třeba zahrádkářských koloniích. Je vhledem do nedávné historie a současnosti odvrácené tváře Prahy. Kritický pohled na rozvoj Prahy a městské politiky je založen na spolupráci akademiků, odbornic a občanských aktivistek a aktivistů.

Tato alternativní mapa Prahy si klade za cíl být rozcestníkem, kde i popisy komplikovaných kauz budou krátké a přehledné. Ti, kteří by se chtěli dozvědět o konkrétním problému více, jsou pak nasměrováni na další informační zdroje a stránky organizací, které se angažují v daných kauzách. „Kromě toho, že budeme podávat aktualizované popisy toho, co se děje v jednotlivých kauzách, nám jde i o oživování paměti o důležitých kauzách, které se jeden den v médiích objeví a pak zmizí,“ říká koordinátor projektu Marek Čaněk. Na mapě budou též vybrané aktuality z úředních desek městských částí a magistrátu hl. m. Prahy, tedy možné kauzy budoucí.

„Hledáme nové spolupracovníky a spolupracovnice, kteří by psali o důležitých kauzách, oblastech a tématech, které na mapě chybí,“ říká redaktorka praguewatch.cz, Lenka Vrbová. „Naším cílem je vytvářet komunitu lidí a organizací, kteří se přidají k mapování kauz.“

Občanské sdružení Praguewatch plánuje také doprovodné aktivity – organizované prohlídky jednotlivých kauz anebo debatu o zkušenostech s komunitním organizováním v Praze. Zároveň s mapou bude spuštěn blog (praguewatch.wordpress.com), který bude přinášet obecnější diskusi o rozvoji Prahy v globalizovaném světě.

Členové a členky kolektivu PragueWatch se zabývají různými aspekty města – urbanistickým, sociologickým, sociálně geografickým apod. Partnerem projektu je občanské sdružení Ateliér pro životní prostředí, které poskytuje základní právní pomoc lidem a sdružením, kteří se zajímají o aktuální kauzy v Praze a okolí a chtějí se v nich angažovat.

Projekt občanského sdružení PragueWatch byl podpořen grantem nadace Open Society Fund a není spojen s žádnou politickou stranou.

Příklady zajímavých kauz z Praguewatch.cz.

Central Park Praha – projekt drahý i pro investora: http://praguewatch.cz/reports/view/47

Restrikce pouličního umění tzv.buskingu v Praze: http://praguewatch.cz/reports/view/60

Rozvojové území Velké Roztyly: http://praguewatch.cz/reports/view/57

Kontakty:

Marek Čaněk, koordinátor projektu, info@praguewatch.cz

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: