Skip to content

Přijďte s kávou na ulici a zeptejte se, jak vidí předvolební hesla ti, co na ni žijí

3.10.2010

Výrazným tématem letošních komunálních voleb je boj s tzv. „nepřizpůsobivými“ občany (bezdomovci, toxikomany a určitou skupinou sociálně vyloučených lidí z nichž je převážná část Romů). Značná část politických stran vsadila na toto téma více či méně explicitně. Od zdánlivě nepolitických prohlášeních jako“čistotu a pořádek“ po explicitní formulace jako je „pryč s narkomany, bezdomovci a hernami“. Podobnou logiku odstranění problematických jevů tím, že je odsuneme z centra na okraj, že je vyklidíme ze zorného pole většiny tzv. „slušných lidí“, má i tolik kritizovaný návrh radního pana Janečka na vybudování tábora pro bezdomovce na okraji Prahy.

Jsme přesvědčeni, že politiky prezentovaný razantní přístup k tzv.“nepřizpůsobivým“ je strategií, která má v době sociálních škrtů a celkového šetření poskytnout tzv. „slušným lidem“ ventil jejich obav a pociťovaných problémů. Že si politici vybrali jako obětního beránka právě tuto skupinu sociálně slabých je příznačné: je to skupina nevelká, jejíž část je poměrně viditelná, slib odstranit ji lze celkem snadno a levně splnit a dále, tato skupina má velmi omezené možnosti jak se proti tomu záměru ohradit. Mnoho lidí žijících na ulici nemá občanský průkaz a nejen z tohoto důvodu se ani formou voleb společenské diskuze neúčastní.

Cítíme potřebu vyjádřit náš nesouhlas s touto manipulativní praxí a upozornit na nebezpečné důsledky, které toto záměrné vzbuzování antipatií k určité společenské skupině může mít. Proto chceme ještě před komunálními volbami (15. a 16.10.) lidi žijící na ulici na několika místech Prahy pozvat na hrnek kávy/čaje a budou-li se chtít o své názory podělit, pak se i dovědět o tom, jaké problémy má člověk žijící na ulici? Co si o sociální politice radnice nebo jednotlivých městských částí, kde pobývají? Jak se jim zamlouvá idea tábora na okraji Prahy? Jaké formy podpory jsou z jejich pohledu užitečné a jaké ne?

Neděláme si ambici, že budeme schopni zprostředkovat hlas velmi různorodé skupiny lidí bez domova, ale chceme tlumočit názory lidí kteří budou mít chuť se o ně podělit. Tyto názory chceme zaznamenat a zaslat panu radnímu Janečkovi, abychom dali najevo, že považujeme lidi bez domova nadále za naše spoluobčany se stejnými právy a vlastním hlasem, nikoli za nečistotu, kterou je možné odklidit. Nabídnutí kávy je z našeho pohledu vstřícné gesto, kterým chceme dát lidem bez domova najevo, že o jejich přítomnosti na ulici víme, respektujeme ji a výše popsaný tón předvolební kampaně volající po „očistě města“, který zdálo by se někdy proniká celou společnost, považujeme za nepřijatelný.

> Připojte se k nám a pozvěte na kávu např. vašeho prodejce NP.
> Přijďte na kávu na jedno z míst v centru Prahy.
> Přepošlete tento email lidem, které by to mohlo zajímat.

JAK SE KONKRÉTNĚ ZAPOJIT:
> V týdnu od 4. do 10. října 2010 se uskuteční několik pouličních pití kávy (Anděl, Florenc, Holešovice) v odpoledních hodinách mezi 16 a 18h, kdy mohou být bezdomovci ještě bezpečně v centru města. Přidejte se a přineste termosku s kávou nebo čajem a chcete-li něco k tomu (buchtu, koláč). O přesném místě a čase konání budeme informovat v sekci „Akce“ na webu praguewatch.cz na adrese http://praguewatch.cz/page/index/9#bezd. Na tomto webu také najdete komentář Jana Šamánka k plánu radnice na odsun bezdomovců z města s odkazy na další informace: http://praguewatch.cz/reports/view/58
> Nabídněte kávu vašim známým bezdomovcům, např. prodejcům NP a zeptejte se jich, co si myslí o sociální politice radnice, zdali by chtěli politikům něco vzkázat. Jejich vzkazy nám pošlete.
> Sebrané komentáře budou přepsány a poskytnuty médiím a politikům.

Skupina dotčených obyvatel Prahy volně seskupených kolem praguewatch.cz

Kontakt: Eliška Ripková – e.ripkova@gmail.com

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: