Skip to content

Report z první procházky „Poznejte Jižní město“

8.10.2010

V neděli 3. října odpoledne proběhla první komentovaná procházka (nejen) po pražských kauzách, jejímž cílem bylo Jižní Město.

Nejprve jsme zavítali na Roztyly, kde měli účastníci příležitost k bližšímu seznámení se dvěma alternativními návrhy zástavby tzv. Velkých Roztyl. Jednak s oficiálním „komplexním urbanistickým návrhem“, který zpracoval Atelier 6 (viz odkaz)  A také s alternativním návrhem, jehož autory jsou dva studenti architektury z univerzity ve švédské Karlskroně. Ti  nezohledňovali v první řadě maximální přípustnou  míru komerčního využití lokality klíčovou pro investora, ale snažili se co nejvíce využít jejího nemalého rozvojového potenciálu s ohledem na potřeby místních obyvatel, tak aby se z Roztyl stala polyfunkční živá čtvrť (viz odkaz). Útvar rozvoje hl. m. Prahy přislíbil, že tento návrh vezme v potaz. Sledujme tedy, co toto obecné vyjádření bude znamenat v praxi.

U stanice metra Opatov jsme se společně vyfotili na nezaměnitelném opatovském „šnekovi“ a seznámili se s podle mého názoru megalomanským projektem na regeneraci tohoto území zvaným „Opatov Vibratio“.

Naším druhým cílem byl tzv. Centrální park na Jižním Městě I, dlouhý pás sídlištní zeleně táhnoucí se v délce více než 800 a šířce 140 metrů mezi stanicemi metra Opatov a Háje. Na vlastní kůži jsme měli možnost zažít, jak (ne)vstřícným dojmem působí na návštěvníka, jaké skýtá mikroklima a rekreační potenciál. Poté jsme debatovali nad otázkou, jaké vlastnosti by měl a neměl mít dobrý park a do jaké míry je z tohoto hlediska „Centrální park“ skutečným městským parkem. A rozebírali skutečné i hypotetické možnosti jeho rozvoje (k aktuálním plánům radnice viz odkaz).

U stanice metra Háje byl účastníkům představen další kontroverzní developerský projekt  „Porto háje“, který by dle smělých vyjádření investora (společnosti Melit s neprůhlednou vlastnickou strukturou) mohl čnít nad Jižním Městem již v roce 2015. Čnít v pravém smyslu slova, protože nejvyšší objekt tohoto supermoderního komplexu má dosahovat úctyhodné výšky 120 metrů, tj. pro představu asi dvojnásobek nedaleko stojících jihoměstských „dvojčat“ (viz http://www.portohaje.cz/).

Poslední zastávkou naší výpravy se stal parčík na Litochlebském náměstí, jehož středobodem je prozatím památník padlým obyvatelům Chodova a Litochleb v I. a II. světové válce, který však má brzy zastínit třiadvacetipatrový mrakodrap. Hlavním předmětem diskuze zde ovšem nebyla samotná stavba, o níž jsme již informovali prostřednictvím mapy pražských kauz, jako spíš některé kroky rady městské části Praha 11. Zaprvé její přístup k hospodaření s veřejným majetkem. Nabízí se nevyhnutelně otázka, proč prodala tento pozemek za cenu 1581 Kč za m2, když obvyklá tržní cena stavebních parcel v této lokalitě činí přibližně pětinásobek. A zadruhé její (ne)respekt k lokální tradici – na panelových sídlištích tak pracně budované a opečovávané – když byla ochotna připustit přesun památníku z důvodu komerční výstavby.

Abych však celou rekapitulaci zakončil optimisticky: účastníci výpravy byli přátelští a zaujatí, takže pro mě byla radost s nimi spolupracovat. A doufám, že ani pro ně neznamenala tato akce promarněné nedělní odpoledne.

Martin Veselý

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: