Skip to content

Jak velký musí být developerský projekt, aby byl hoden zmínky v radničním zpravodaji?

24.11.2010

Pražské periferie zažívají v posledních letech stavitelský boom. Ani hospodářská krize skloňovaná odborníky i médii ve všech pádech jej nedokázala zastavit, pouze dočasně zpomalit. Příkladem okrajové pražské čtvrti, v níž vyrůstají nové byty jako houby po dešti, jsou Horní Měcholupy. Jako první se příležitosti zastavět volné pozemky v této atraktivní lokalitě nacházející se v blízkosti lesoparku a hostivařské vodní nádrže chopila developerská společnost Ekospol. Mezi lety 2005-2008 zde postavila tři nové obytné soubory s celkem    620 bytovými jednotkami.1 Budu-li kalkulovat se střízlivým koeficientem průměrného počtu obyvatel na jeden byt mírně vyšším než 2, znamená to, že počet obyvatel Horních Měcholup se díky této výstavbě rozrostl z původních zhruba dvanácti tisíc o více než 10%.

Stavme nové byty, ale s mírou

Ne, nestěžuji si na „neúnosně rychlý“ nárůst počtu obyvatel, zhoršení dopravní situace nebo problémy s parkováním. V posledním případě nejsou tolik na vině bytové novostavby jako spíš  poddimenzovaná sídlištní parkoviště, jejichž plánovači nemohli počítat s tím, že za dvě tři desetiletí bude poměr dospělých Čechů a jimi vlastněných osobním automobilů téměř jedna ku jedné. Chápu také, že mladí lidé touží po vlastním, cenově dostupném bydlení                   a developerské společnosti tuto poptávku reflektují. Takže pokud by 620. byt z nabídky Ekospolu znamenal tečku za překotnou komerční bytovou výstavbou v Horních Měcholupech, neměl bych vážnější důvod k nespokojenosti.

Ambiciózní plány tří developerů

V posledních měsících jsem se však s údivem a nelibostí dozvídal o dalších developerských projektech, které by měly být v nejbližších letech na území Horních Měcholup realizovány. Již zmiňovaný Ekospol má v úmyslu postavit podél Hornoměcholupské ulice šest bytových domů o výšce 6-9 nadzemních podlaží s celkem 708 byty.2 A není zdaleka jediný. Central Group plánuje na protější straně Hornoměcholupské výstavbu čtyř pětipodlažních blokových domů, jež budou na konci přecházet v třináctipodlažní vertikály. Celkem by v nich mělo být situováno 824 malých bytů a 143 ateliérů.3 Třetí ze zainteresovaných  developerů, společnosti Finep, se chystá ve svahu nad ZŠ Nad Přehradou vybudovat bytový komplex, jenž by se měl skládat ze sedmi výškových domů (o 9-12 nadzemních podlažích) vzájemně propojených nízkopodlažními „krčky“ poskytujícími další obytné prostory a garážová stání.4

Tři hlavní důvody ke znepokojení

Zaprvé mě na výše vylíčených plánech developerů znepokojuje zamýšlená intenzita výstavby. Zatímco v uplynulém volebním období postavili soukromí investoři v Horních Měcholupech přibližně 600 bytů, nyní jich mají v plánu vybudovat více než dvaapůlkrát tolik (pouze výše popsané tři stavební projekty čítají dohromady 1532 bytů a 143 ateliérů). Jako problematické, z hlediska kvality života budoucích obyvatel nepříliš vhodně zvolené, se mi jeví umístění projektu společnosti Central Group na dosud nezastavěném pozemku mezi nejrušnější ulicí v Horních Měcholupech a rozlehlým překladovým nádražím produkujícím ještě více hluku. Nejde přitom jenom o samotné vlaky. Když jeřáb složí jeden mnohatunový plechový transportní kontejner na druhý, je to pořádná rána. A ty rezonance… Já bych si tedy byt na takovém místě nekoupil. Obzvláště ne, pokud bych upřednostňoval bydlení v klidné lokalitě v blízkosti přírody, jak bývají Horní Měcholupy v realitní inzerci obyčejně prezentovány.
Za nejvíc alarmující však považuji přístup radnice Prahy 15. Přestože v nevelkých Horních Měcholupech vyrostly v posledních letech stovky nových komerčních bytů a brzy by mělo přibýt více než půldruhého tisíce dalších, v radničním zpravodaji Hlasatel jsem o nich nenašel ani slovo. Znamená to, že pro vedení městské části se jedná o tak banální a pro občany nepodstatnou záležitost, že není třeba je o ní informovat? Nejenže si to nemyslím, ale zdá se, že si to nemyslí ani páni radní, o čemž svědčí účast starosty MČ a dalších zástupců radnice na slavnostním otevření všech tří projektů dosud realizovaných na hornoměcholupském katastru Ekospolem.

Martin Veselý

1 Konkrétně se jedná o obytné komplexy:

„U hostivařské přehrady“ (http://www.ekospol.cz/cs/projekt/bytovy-areal-u-hostivarske-prehrady/)

„Bytový areál Boloňská“ (http://www.ekospol.cz/cs/projekt/bytovy-areal-bolonska/)

„Nové Měcholupy“ (http://www.ekospol.cz/cs/projekt/mecholupy/)

2 http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=PHA715

3 http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=PHA694

4 http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=PHA513

http://www.finep.cz/synweb/docs/uec_proj.aspx?etap=O21

číslo v plánku developer název projektu bytových jednotek
1 Ekospol Nové Měcholupy 130 

 

2 Ekospol U Hostivařské přehrady 214
3 Finep Bydlení Nad Přehradou 197
4 Ekospol Bytový areál Boloňská 276 

 

5 Ekospol Nové Měcholupy II 708 

 

6 Central Group Obytný soubor Hornoměcholupská 824 

(+ 143 ateliérů)

 

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Ing. Sebesta permalink
    30.4.2011 12:19

    Je to hrozne. Bohuzel, lide nemaji ani tuseni, ze se neco takoveho v teto oblasti planuje. Pak jim nezbyva nez se divit, az se jim pod/pred okny objevi betonova hruza. Ono to vse zapada do sebe – rozsirovani Metransu, stavba pripojnych komunikaci, zahadne mizeni majetku/pudy z vlastnictvi mestskych casti. Vse to dohromady slouzi jako stroj na penize pro betonloby, zkorumpovane zastupitele, restituenty co jen tezi ze zalevno ziskaneho (a mnohdy nepravem ziskaneho) majetku.

    Jestlize by vznikla nejaka petice za zachovani zelene v techto lokalitach, rad se pripojim. Dejte mi pripadne vedet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: