Skip to content

Procházka Praguewatch.cz: Letná – historie a aktuální proměny, které hrozí

26.11.2010

Další komentovaná procházka proběhla v neděli 14. listopadu tentokrát na Letné. Četná skupina účastníků se sešla v nezvykle hřejivém a jasném listopadovém odpoledni aby se poučila a podiskutovala o ne příliš hřejivé a jasné budoucnosti Letenské pláně a přilehlého okolí.

Místo pro Slovanskou epopej?

Místo pro Slovanskou epopej?

Náš průvodce, architekt Marek Kopeć, který se o Letnou nezajímá jen z hlediska profesního, ale také proto, že v Praze 7 celý život žije, nás již na prvním stanovišti v prostoru před Zemědělským a Národním technickým muzeem seznámil s probíhající ověřovací studií na zastavění prostoru před budovou Zemědělského muzea pavilonem pro Slovanskou epopej. Upozornil zároveň na to, že chybí ucelený koncept využití Letné a varoval před podobnými ojedinělými zásahy bez širšího kontextu. V tomto duchu se pak nesly následující dvě hodiny, kdy nám Marek Kopeć představil řadu podobných záměrů, ať už v čase zapomenutých, realizovaných či plánovaných.

Výdech z tunelu Blanka

Výdech z tunelu Blanka

Ze zapomenutých a dříve relativně dobře fungujících stavebních prvků je to například lanovka a pozdější pohyblivé schody, které vedly na Letnou od dnešního ústí Letenského tunelu. Její podoba byla například zachycena ve filmu Muži v ofsajdu z roku 1931. Dnes jsou patrné jen zbytky opěrných zdí. Dále jsme se přesunuli na místo bývalého Stalinova pomníku. Je to hojně využívaný veřejný prostor, kde se příznivci celé škály tzv. urban sports rádi realizují. Případné využití prostoru kolem Metronomu sochaře Vratislava Nováka by podle průvodce mělo být podrobeno architektonické soutěži a zároveň neodděleno od úvah o celkovém využití Letné.

Zbytky lanovky

Zbytky lanovky

Na Letenské pláni, kde si člověk teprve uvědomí rozlehlost prostranství, jsme následně diskutovali hned o několika tématech. Jedním z nejdůležitějších je stále probíhající a diskutabilní stavba tunelu Blanka. V současné době je však již dílem, se kterým se musí počítat, a proto je velice důležité řešit úpravy, které budou následovat po dokončení. Jedná se zejména o opatření pro zklidnění dopravy. Ta v blízkosti Letné a zejména na Letenském náměstí, které je spíše křižovatkou a funkci náměstí ani zdaleka neplní, dosahuje takřka neúnosné míry. I v tomto kontextu jsou dalšími nepřesvědčivými záměry výstavba velkokapacitních garáží (nemluvě o chybě v projektu, kvůli které nebudou garáže zcela skryty v podzemí), návrh valu, který má být krytý baldachýnem a vyčnívat nad povrch pláně až do výše šesti metrů, demolice dvou vil na rohu ulice U Vorlíků a Milady Horákové (č. p. 100 a 102) a na jejich místě plánovaná výstavba osmipodlažní administrativní budovy. Velké dopady nejen v oblasti dopravy bude mít projekt nového obchodního centra Galerie Stromovka u křížení ulic Veletržní a Strojnická, kde bylo vydáno stavební povolení pro garáže s kapacitou pět set automobilů. Polemizovali jsme, zda toto jsou opravdu zásahy, které Letná potřebuje. Celou situaci kolem Blanky Marek Kopeć doplnil i zdánlivou maličkostí, a tou jest výdech z tunelu v ulici U Sparty za stadionem, jež bude stát přímo před okny obytného domu. Jeho obyvatelé přes protesty docílili pouze navýšení výdechu o několik metrů tak, aby jim zplodiny neproudily přímo do bytů.

Dalším prostorem, který už není součástí Letné, ale některými projekty s ní souvisí, je Stromovka. Upozornila bych zejména na připravovaný železniční koridor, který má vést přes park v trase současné jednokolejné dráhy. Znepokojivé v tomto případě je, že existující studie nejsou veřejné a je tedy prozatím nejisté, která z variant a jestli vůbec nějaká bude realizována.

Jak už bylo na začátku řečeno, budoucnost Letné nevypadá ve zmíněných souvislostech příliš zářivě. Velkou otázkou je, jestli se podaří udržet dlouhodobý charakter Letné jako nezastavěné pláně. Nicméně považuji za velice důležité a pozitivní, že se nejen její obyvatelé aktivně zajímají o osud tohoto unikátního prostoru nedaleko centra Prahy. Společně totiž dávají signál těm, kteří rozhodují, že se občané pozorně dívají.

Kristýna Meislová, studentka sociální geografie a regionálního rozvoje

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: