Skip to content

Nechtěné úpravy parku za pár milionů. Jaká jsou kritéria pro veřejné investice?

19.1.2011

Ve čtvrti Hanspaulka, vzdušné čtvrti plné domků a vil, kterou ze severozápadu ohraničuje přírodní rezervace, se radnice Prahy 6 v minulých letech věnovala úpravám několika parků a veřejných zahrad. Pravděpodobně za účelem regenerace zelených prostor. Jeden takový zásah v zahradě o rozloze 5600 m² vyvolal odmítavé reakce místních obyvatel. „Regenerace“ parku spočívala v rekonstrukci kruhové obezdívky, vybudování alejí, prořezání stromů a přestavby hřiště pro děti. Cena: 12 milionů korun a 6 milionů za zeď.

Místní obvinili radnici (viz reportáž ČT 24) nejen z realizace zbytečné investice, neboť okolní obyvatelé byli se stavem zahrady před zásahem Prahy 6 naprosto spokojeni, ale také z poškození původních kvalit tohoto prostoru nevhodným zásahem. Rovněž kritizovali proměnu dětského hřiště v místo, které děti v důsledku nebezpečnosti nového vybavení nemohou ani používat. Park byl nakonec uzavřen až do doby než budou dokončeny dodatečné práce na zabezpečení místa pro děti.

Přemýšlela jsem, jak tyto peníze mohly být utraceny užitečněji. Alespoň tak, aby investice pokryly skutečné potřeby.

A samo sebou v době velkých mrazů, kdy nám tisk pravidelně přinášel zprávy o úmrtí lidí bez domova, jsem zjišťovala, jak město Prahy a městské části finančně přispívají na charitativní organizace, které v naléhavých případech poskytují lůžka v noclehárnách a v azylových domech.  Na internetu jsem například narazila na finanční příspěvek Prahy 6 pro různé organizace pracující pro charitu, sociální i kulturní, v dokumentu pojmenovaném „Granty v oblasti zdavotnictví, sociální péče a služeb pro rok 2010“ a „Granty v oblasti zdavotnictvi, sociální péče a služeb pro rok 2009“. Podle tohoto dokumentu bylo v roce 2009 přiděleno 2 406 000 Kč třiceti organizacím zabezpečujících v různou formou podporu (ubytování, psychologická podora, aktivity, poradenství, denní centrum…) pro lidi s hendikepem, starší osoby, lidi bez domova, přistěhovalce, lidi postižené vážnými chorobami či děti. V roce 2010 byla suma 2 783 500 Kč přidělena čtyřiceti organizacím. Tento obnos představuje přibližně 16,6 procenta z peněz investovaných do velmi sporné regenerace parku o X ha ve čtvrti již dostatečně disponující zeleným prostranstvím.

Na základě tohoto malého srovnání nechci samozřejmě tvrdit, že je třeba veřejné zdroje místního společenství používat pouze na  sociální věci. Myslím si, že je důležité, aby veškeré obyvatelstvo, bez ohledu na okolí, v němž bydlí, mělo ve své bezprostřední blízkosti parky nebo veřejné zahrady, stromy. Můžeme si nicméně všimnout dvojího standardu, kdy ne všem je měřeno stejnou měrou. Při zhodnocení počtu příjemců každé z obou investic se takové rozdělování veřejných peněz jeví jako absurdní a nespravedlivé.

Ráda bych ale na závěr položila dvě otázky:

– Na základě jakých kritérií by se mělo rozhodovat o veřejných investicích  ve městě jako je Praha?

– Nemělo by to být tak, že rozhodnutí, které vede k zásahu do veřejného prostoru by mělo být vždy předem konzultováno s místními obyvateli?

Autorka: Anne Morisseau

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: