Skip to content

Protest proti demolici na Václavském náměstí

8.6.2011

Praha – V úterý 7. 6. 2011 od 17.00 hodin proběhne na Václavském náměstí při vyústění Opletalovy ulice protestní shromáždění proti demolici domu čp. 1601 na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Na shromáždění vystoupí řečníci z řad významných architektů, historiků umění i zástupců Univerzity Karlovy. Účast na shromáždění přislíbili mimo jiné děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, přední český historik umění Jan Royt, prezident českého komitétu Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) Jan Štulc nebo architekt Ladislav Lábus. Celá demonstrace bude ukončena před 18. hodinou symbolickým položením svíček za zbytečně zbořené domy v památkové rezervaci.

Chtějí snad politici spolu s developery proměnit Václavské náměstí v ubohou napodobeninu Manhattanu?

Prolomení limitů v památkové rezervaci

„Samotný dům je kvalitní, je dílem významného architekta z významné epochy české architektury a navíc je úplně zdravý,“ vypočítává Jakub Bachtík z Klubu Za starou Prahu důvody, proč by nemělo k demolici dojít. Organizátoři protestu z řad Klubu a občanského sdružení Praguewatch ale zároveň upozorňují, že jejich protest se týká vážnějšího problému, než je zkáza jednoho domu: „Dům stojí v památkové rezervaci chráněné organizací UNESCO a měl by tedy být pod nejpřísnější památkovou ochranou. Jenže jak se ukázalo, v Praze památková rezervace ani UNESCO nic neznamenají,“ říká jednatel Klubu Za starou Prahu Richard Biegel a upozorňuje, že celá kauza do budoucna otevírá cestu dalším demolicím: „Bojím se, že se zbouráním tohoto domu dojde k prolomení limitů developerské těžby v památkové rezervaci. Když status rezervace nic neznamenal tady, nebude mít váhu ani u stovek dalších památek, které jsou pod její ochranou.“

Problém, na který má demonstrace upozornit, tedy není jen náhodný výstřelek, ale dlouhodobé selhávání celého systému. „Podobné kauzy by se neodehrávaly, kdyby měla Praha jasná pravidla pro svůj rozvoj a pro ochranu svých památek. Nic takového ale neexistuje. Například o kvalitě bouraného domu se spekuluje až po tom, co je dávno vydáno povolení k demolici,“ vysvětluje Martin Veselý z Praguewatch. Veselý pak připomíná další aktuální kauzy, jako Nákladové nádraží Žižkov, mrakodrap Crystal Prague na Vinohradech nebo obchodní centrum Galerie Stromovka na Letné. „Všechny mají podobný scénář: developer s městem upečou velkolepý projekt, který pak prosazují navzdory odborníkům i překvapené veřejnosti. Město prostě nezvládá starost o veřejný zájem,“ shrnuje Veselý.

Neblahému vývoji památkové péče v Praze navíc přispívají i podivná rozhodnutí Magistrátu, respektive jeho památkového odboru vedeného Janem Kněžínkem. Klub za starou Prahu už dříve upozornil, že rozhodnutí Magistrátu o demolici na Václavském náměstí provázejí vážné pochybnosti:  Magistrát například do svého stanoviska místo vlastních argumentů doslovně zkopíroval rozsáhlé pasáže z vyjádření investora, který bourání domu požaduje. “Kauza na  Václavském náměstí přitom zdaleka není prvním případem, ve kterém dal Magistrát přednost zájmům investora, před názorem památkářů a veřejnosti,” upozorňuje Martin Veselý.

Organizátoři protestu také upozorňují, že celý systém selhává už v tom nejzákladnějším: v komunikaci s veřejností. Ta se totiž o plánech radnice a developerů většinou dozvídá, až když je vše dávno schváleno. „Všichni se ohánějí tím, že Praha nemá být skanzen, ale musí se rozvíjet. Jenže o tom rozvoji se nikdy nediskutuje, rozvoj rovná se prostě plán developera. Podle mě ale Pražané mají právo vyjádřit se k tomu, jak by mělo například Václavské náměstí vypadat,“ myslí si Jakub Bachtík. „Pokud by projekty, jako je ten na Václavském náměstí, vznikaly v rámci veřejných soutěží a diskusí, nemusely by vznikat žádné demonstrace,“ dodává Bachtík.

Protestní shromáždění nebude jedinou akcí, která se na záchranu domu chystá. Lidé z Klubu Za starou Prahu a Praguewatch jsou přesvědčeni, že jde o hodně, o čemž svědčí i mimořádná odezva na kauzu ze strany Pražanů (text veřejného protestu publikovaného na http://www.zastarouprahu.cz/protest/dosud podepsalo přes 7600 lidí!). I když je rozhodnutí ministra definitivní, několik kroků na záchranu domu ještě zbývá. „Dům navrhneme na kulturní památku, rozhodně není bez šance,“ vyjmenovává Richard Biegel jeden z kroků, „na celou kauzu také upozorníme UNESCO. A samozřejmě se také pokusíme přesvědčit Prahu 1, aby demolici nevydala povolení,“ pokračuje Biegel.

Se svými nápady pak mohou přijít i Pražané: „Máme v záloze nápady na další vlastní akce. Budeme ale rádi za každou iniciativu od všech, kterým osud domu na rohu Opletalovy ulice a Václaváku a pražského centra jako takového není lhostejný,“ říká Martin Veselý z Praguewatch. „Ukazuje se zkrátka, že pražská památková rezervace není nic samozřejmého a že záleží také na aktivitě Pražanů, jestli se zasadí o její fungování. Byla by veliká škoda, kdyby historická Praha změnila v bezduchou směs turistického skanzenu a komerčně-administrativních zón s fádní, nenápaditou architekturou,“ uzavírá Veselý.

 

Klub Za starou Prahu

Jakub Bachtík

jakub.bachtik@gmail.com

 

Praguewatch

Martin Veselý

info@praguewatch.cz

 

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: