Skip to content

Osvobozený biograf – happening za návrat nezávislé kultury do pražských ulic (tisková zpráva)

7.9.2011

Praha, 7. září 2011 – Občanské sdružení PragueWatch a kolektiv projektu Osvobozený biograf vás srdečně zvou na pouliční happening, který se uskuteční ve čtvrtek 8. září 2011 od 20:00 před Obecním dvorem na Praze 1. Happening má formou veřejného promítání krátkých filmů přímo v ulicích staré Prahy upozornit na vysoký počet chátrajících domů v pražské památkové rezervaci, vytrácení živé a nezávislé kultury z centra Prahy a na nečinnost veřejných orgánů v této věci.

„Při červnové demonstraci proti záměru zbourat Kozákův dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice jsme si zároveň zapálením svíček na rozpadajícím se torzu sousední akciové tiskárny připomněli smutný osud několika desítek dalších domů v pražské památkové rezervaci. Ty jejich majitelé nechávají chátrat, často záměrně s úmyslem prosadit dříve či později jejich demolici“, říká Martin Veselý z iniciativy PragueWatch. Stačí připomenout čtyřpodlažní dům v Křížovnické ulici, Obecní dvůr, budovu na Petrském náměstí nebo bývalé parní lázně Na Slupi proslavené demonstrativním obsazením skupinou aktivistů a aktivistek v roce 2009. Mnohé z těchto budov se dokonce nacházejí v památkové rezervaci UNESCO.

Tuto situaci lze obecně zasadit do kontextu komercionalizace městských center. Komercionalizaci doprovází opouštění domů původními obyvateli ve prospěch kancelářských objektů či hotelů. Společně s tím dochází k vytrácení živé a pulzující kultury z ulic a hrozí tak ztráta výjimečného charakteru a specifického ducha města.

Veřejné orgány dlouhodobě nejsou schopny (či spíš ochotny) úmyslnému zanedbávání údržby nemovitostí jejich soukromými vlastníky bránit. Příznačná jsou vyjádření starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP09) z února 2011 o možnosti exekutorských zásahů proti majitelům chátrajících objektů, která zatím nepřekročila rámec populistických mediálních prohlášení.

Projekt Osvobozený biograf chce na žalostný stav pražských památek upozornit přímo ve veřejném prostoru a zároveň prakticky přispět k návratu nezávislé kultury do ulic centra. Promítání začne za stmívání po 20:00. Účastnicím a účastníkům doporučujeme vzít si skládací židličky nebo deky. Teplé občerstvení připraví sdružení Food Not Bombs.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: