Skip to content

Mapy a kontramapy

18.1.2012

Vytváření map už díky technologickému vývoji nekontrolují jen některé – například státní – instituce a experti na tvorbu map. Není nutné se tak spoléhat jen na oficiální mapy města, které nám z něho podávají jen výsek. Občanské iniciativy, občanky či též umělci mohou tvořit své vlastní mapy, které oficiální a rádoby neutrální způsoby zobrazování reality nabourávají. Mapy totiž skutečnost nejen odrážejí, ale také ji samy vytvářejí, jak tvrdí kritičtí geografové a kartografové. Jak můžeme z této perspektivy nahlédnout na Pražskou památkovou rezervaci?

Na oficiální mapě Pražské památkové rezervace (PPR), která je na internetových stránkách Městské části Praha 1, vyčnívá PPR vůči šedi okolo svou barevností. Na mapě vypadá PPR téměř jako pevnost – hranice se na Petříně či Vyšehradě kryjí se zbytky bývalých hradeb. Všechny stavby jsou v PPR chráněné, některé z nich ale mají navíc status kulturní památky. Tyto domy jsou zobrazené žluto-hnědě. Podle odborníků a odbornic na památkovou ochranu z Klubu za starou Prahu toto rozlišení na domy se statusem kulturní památky anebo bez něj nemělo donedávna až takový význam, jaký získává nyní kvůli hrozící demolici „zdravého a kvalitního“ domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy. I proto vytvořil umělec Milan Mikuláštík vizualizaci horního konce Václavského náměstí včetně ohroženého domu. Její kopie se rozdávaly na demonstraci na Václavském náměstí 7. června 2011. Tato upravená fotografie rozrušuje vžitou představu celistvosti PPR. Domy, které sice jsou v Pražské památkové rezervaci, ale nejsou kulturní památkou, jsou vyznačené červeně – tedy relativně jednoduše demolovatelné. Podle dnes už bývalého ministra kultury Bessera není třeba chránit „nehodnotný“ dům jako je ten na Václavském náměstí. Nejasná hrozba arbitráže ze strany investorů propojuje Václavské náměstí, vnitrobloky okolo a celý „ostrůvek“ PPR s globalizovanou ekonomikou. Dům Václavské nám. 47, kterého jsme si jako Pražané a Pražanky všimli většinou až poté, co se o něm začalo diskutovat, si máme odmyslet. Je soukromou investicí. Je zastřený červeně. Tento dům už není.

Památková ochrana plochy, která je uvnitř hranic PPR, není podle kritiků současného způsobu památkové ochrany v Praze dostatečná. Slovo „dostatečná“ ale ve skutečnosti není vhodné. Hranice mezi PPR a jejím vnějškem mylně odkazuje na jakousi stabilitu památkové ochrany, tedy toho, co je uvnitř. Ta byla a je výsledkem střetů politických a sociálních sil o charakter (nejen historické) Prahy.

Na Praguewatch.cz mapováním politizujeme prostor. Projekt Pražská památková realita studentů a studentek dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, který spolupracuje s Praguewatch.cz, zasazuje památkovou ochranu v Praze do kontextu moci jednotlivých institucí. Jejich pravomoce a rozhodování jsou nastaveny tak, aby umožnily plnit především soukromé zájmy podnikatelů a politiků. Články z tohoto cyklu mimo jiné poukazují na „fasádismus“, tedy vykuchávání vnitřku budov a zanechávání pouhých stěn viditelných z ulice. Praguewatch.cz sice v tuto chvíli neumí vytvořit mapu fragmentů těchto vyprázdněných domů, ale v kombinaci s textem a imaginací čtenářů a čtenářek umožňuje pohled „za fasádu“.

Marek Čaněk, PragueWatch

Odkazy:

Crampton, J. a Krygier, J. (2006), „An Introduction to Critical Cartography“, ACME: An International E-journal for Critical Geographies, 4 (1).

Pražská památková realita

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: